Registrujte se a získejte slevu 5%. Po registraci vám zašleme na e-mail unikátní slevový kód.

BETTER THREE HOURS TOO SOON THAN A MINUTE TOO LATE

MAGAZÍN KLENOTNICTVÍ BENY

Velikonoce jsou za dveřmi. Víte, proč je slavíme?

Příchod jara přináší nejen kvetoucí květiny, ale i očekávané svátky plné radosti, naděje a tradičních zvyků. Velikonoce jsou časem, kdy se scházíme se svými nejbližšími, abychom sdíleli chvíle společného radování a obnovy.

Víte, jaké jsou nejdůležitější velikonoční symboly, které tradice se u nás obvykle dodržují a proč vlastně Velikonoce oslavujeme? Z klenotnictví a hodinářství BENY vám přinášíme nejdůležitější fakta o radostném období, které nás za pár dní čeká, a přeje vám šťastné a veselé Velikonoce! 

Proč a kdy slavíme Velikonoce? 

Od pradávných dob byly Velikonoce symbolem obnovy, proměny a naděje. Jejich kořeny sahají až do doby před křesťanstvím, kdy lidé vítali příchod jara a obnovu života po dlouhé zimě. S příchodem křesťanství se do již pestré mozaiky přidal nový význam spojený s Kristovým zmrtvýchvstáním a novým životem, který tato událost symbolizuje.

Velikonoce oslavujeme první neděli po prvním jarním úplňku, což je v období mezi 22. březnem a 25. dubnem. Tento svátek se řídí lunárním kalendářem, a proto je jeho datum pohyblivé. Letos připadá Velikonoční pondělí na 1. dubna.

Oslavy Velikonoc se často táhnou přes několik dnů a zahrnují různé aktivity, jako jsou procházky v přírodě, návštěvy kostelů či tradiční hry. Velikonoční pondělí je pak vyhrazeno především pro koledování, ale také rodinným setkání plným dalších tradičních aktivit a svátečních pokrmů.

Velikonoční tradice a zvyky

Tradice a zvyky spojené s Velikonocemi mají hluboké kořeny a dodnes jsou nedílnou součástí tohoto svátku. Mezi nejznámější patří tradiční malování kraslic, které se provádí různými technikami, jako je voskování, barvení nebo leptání. V minulosti se vajíčka zdobila přírodními materiály (například cibulemi, skořápkami nebo bylinami), dnes se však častěji používají moderní techniky a dekorace.

Další velikonoční tradicí je pečení mazance, beránka a dalších sladkostí. Tyto lahůdky symbolizují hojnost a bohatství a jsou spojovány s tradičními recepty předávanými z generace na generaci. Velikonoční pečivo má své místo na svátečním stole a sdílení těchto dobrot s rodinou a přáteli je základem společného oslavování.

Nepostradatelnou součástí Velikonoc je koledování, kdy na Velikonoční pondělí chodí skupiny dětí nebo mládeže od domu k domu, zpívají velikonoční koledy, dostávají malovaná vajíčka či sladkosti. Chlapci také „vyšlehávají“ dívky a ženy pomlázkami: pruty ze spleteného mladého proutí s barevnými pentlemi, čímž je mají podle zvyku omladit a přinést jim krásu, zdraví a sílu. 

Jednou z tradičních zvyklostí je také to, že by na Velikonoce každá žena měla dostat něco nového, aby ji nepokakal beránek. Může jít o šaty, ale klidně i nový šperk, který ji zároveň odmění za práci, kterou věnovala velikonočním přípravám.    

Velikonočním dárkem, který udělá každé ženě radost, se mohou stát nové elegantní náušnice nebo třpytivý náhrdelník nebo náramek, jenž na jaře osvěží její šatník.

Jaké jsou hlavní symboly Velikonoc?

Hlavními symboly Velikonoc jsou vajíčka, která zastupují nový život a obnovu. Tradice malování kraslic má kořeny v pohanských obřadech spojených s příchodem jara. Dalším významným symbolem je beránek, který představuje Ježíše Krista jako obětního beránka, který podle křesťanské víry zemřel za hříchy lidstva.

V dnešní době se tradiční symboly Velikonoc doplňují o prvky z jiných kultur a zemí, což obohacuje velikonoční oslavy o nové perspektivy a inspirace. Například velikonoční zajíček, který je původně spojen s evropskými pohanskými tradicemi, si v posledních letech získal oblibu i u nás. 

Významné velikonoční dny

Velikonoční období zahrnuje několik dnů, které mají své specifické zvyky a rituály. Tyto dny jsou z hlediska tradic důležité pro všechny, křesťané však v každém dni sledují zvláštní symboliku spojenou s vírou, nadějí a novým životem, který přináší Kristovo zmrtvýchvstání.

 Zelený čtvrtek je dnem, kdy byste si měli dopřát zeleninu nebo se postit. Z historického hlediska je spojen s událostí Poslední večeře.

 Velký pátek připomíná ukřižování Ježíše Krista. V tento den se konají zádušní mše a v některých zemích dokonce procesí připomínající křížovou cestu. 

 Bílá sobota je přípravou na Boží hod velikonoční, kdy se barví se vajíčka a plete pomlázka. 

 Velikonoční neděle neboli Boží hod velikonoční je oslavou Kristova zmrtvýchvstání. Končí období postění a peče se velikonoční beránek, mazanec nebo tradiční nádivka.  

 Velikonoční pondělí uzavírá velikonoční svátky. Tento den je nejvíce spojovaný s koledováním a pomlázkou, na které se těší hlavně děti.

www.beny.cz

Publikováno: 29. 3. 2024

Autor: Beny spol s.r.o.

Tagy: Šperkářství

další články

Hledat: ""

0 ks
Košík: 0
0 ks
0 ks
Oblíbené
  • Prodejny
  • Kontakty

E-shop Šperky Beny

E-SHOP ŠPERKY

E-shop Svatba Beny

E-SHOP SVATBA